Kullanıcı Yorumları © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Kullanıcı Yorumları – Ürünler Hakkında Herşey

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kullanıcı Yorumu
  4. »
  5. Uyuz İçin Etkili İlaçlar

Uyuz İçin Etkili İlaçlar

kullanici kullanici - - 4 dk okuma süresi
2 0

Uyuz İçin Etkili İlaçlar

Sarcoptes scabiei von hominis adı verilen uyuz böceği, deriyi istila eder ve şiddetli kaşıntılara neden olur. Uyuz hastalığı bulaşıcı bir cilt rahatsızlığıdır. Geceleri şiddetlenen yoğun kaşıntı, kızarıklık ve içi sıvı dolu kabarcıklar, uyumanın en yaygın belirtileridir. Uyuz, dünya çapında yaygın olan bir hastalıktır ve en sık tropik bölgelerde ve kalabalık yerlerde görülür.

Sarkoptik uyuz olarak da bilinen uyuz, diğer hayvanlarda da görülebilir, ancak akarlar bu durumdan biraz farklıdır. Uyuz böcekleri genellikle evcil hayvanları etkiler ve insanlar üzerinde yaşamaya uyum sağlayamazlar. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın akarlara tepki vermesi de mümkündür.

Kükürtlü Merhemler

Avrupa Uyuz Hastalığı Kılavuzunda, kükürtlü merhemler, permetrin, benzil benzoat ve ivermektin ile tedavi edilemeyen durumlarda permetrinin yerine kullanılması önerilse de, ülkemiz için permetrinin yerine kullanılması önerilir. Çöktürülmüş kükürt ince, sarımsı beyaz bir tozdur. Su, alkol veya etanolde çözünmez, karbon sülfürde çözünür.

Erişkinler için çöktürülmüş kükürdün vazelin içindeki %10’luk ve çocuklarda %5’lik bir merhem kullanılır. Uyuz İlaçları Uyuz merhemi (Unguentum antipsoricum veya Pommade antipsorique), potasyum sabunu (15 k.), susuz lanolin (10 k.), su (5 k.), çinko sülfat (10 k.). Çöktürülmüş kükürt, bir miktar sarı vazelde iyice ezilir. Potasyum sabunu, lanolin ve kalan sarı vazelin üzerine eklenir. Belirtilen miktarda çözündürülmüş çinko sülfat sıcak suda karıştırılır.

Uyuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz hastalığı teşhis edildiğinde, doktor genellikle krem ve losyonlar kullanır. Kaşıntının arttığı gecelerde bu losyonlar ve kremler boyundan aşağı doğru cilde uygulanır. Sabah uyandığında herkes duş almalı. Hekim, bazı durumlarda kaşıntı ve diğer semptomları hafifletmek için oral ilaçlar da verebilir. Hastalığın tedavisi için, ilaçların hekimin önerdiği şekilde ve sürede kullanılması çok önemlidir.

Doktorunuz, bir insektisit olan permetrin krem veya losyonu boyundan aşağı cilde sürmeyi ve 8 ila 24 saat arasında bekletmeyi önerebilir. Bu, bakterilerin üremesini ve hastalığı ortadan kaldırmasını sağlayabilir. Bu durumda, antiparaziter hap olan ivermektin’i önce tek bir doz olarak vererek ve ardından 1-2 hafta sonra ikinci bir doz olarak vererek başka bir tedavi planını uygulamayı tercih edebilir.

İlaç tedavisi başladığında dikkat edilmesi gereken bir şey, son üç gün boyunca giydiğiniz kıyafetler, yastık yorgan kılıfları, ayakkabılar ve derinizle temas eden her şeyin plastik bir torbaya atılması ve ağzını kapatması gerektiğidir. Akarlar insan vücudu dışında üç gün yaşayabilir. Ayrıca, akarların ölmesini sağlamak için en az 60 derece sıcaklıkta yıkamanız gerekir.Lokal antiparaziter losyonlar: Permetrin içeren uyuz kremi veya sülfür-katran içeren klasik majistral ilaçlar ,sistemik antiparaziter ilaçlar (ivermektin etken maddesi içeren tabletler)

Hijyen (ilaçları sürmeden önce keselenerek banyo yapmalıdır). Banyodan sonra, kulak arkasından ayak parmak uçlarına kadar tüm vücuduna uyuz ilacı sürülmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir